Wikłacz ognisty – piękna nazwa i piękny okaz ptaka

            Jednym z piękniejszych ptaków, który zachwyca swoim interesującym ubarwieniem jest wikłacz ognisty. W środowisku naturalnym te piękne ptaki spotkamy na terenie Afryki. Zamieszkują one tereny, które położone są od Sahary aż do samej Afryki Południowej. Na uwagę zasługuje fakt, że wyglądem zachwycają jedynie samce.

Wygląd

            Swoim wyglądem zachwycają jedynie samce. Samice przypominają swoim wyglądem zwykłe wróble i raczej nie wzbudzają zachwytu. Ptaki te są średniej wielkości. Dorastają do kilkunastu centymetrów. Samce cechują się zmiennym wyglądem, co sprawia, że ptak ten jest naprawdę niezwykły. Okres godowy sprawia, że samce cechują się czarnymi piórami z ognistym kołnierzem, który zachodzi aż na głowę i fragment grzbietu. Kołnierz ten ma piękną, intensywną, pomarańczową barwę.

Systematyka

            Wikłacz ognisty zaliczany jest do podrodziny wikłaczy. Jest to rząd ptaków wróblowatych. Do podrodziny tej zalicza się blisko sto różnych gatunków. Cechą, która pozwala odróżnić wikłacze od innych ptaków są misterne gniazda, które zaliczane są do gniazd wiszących. Cechą wyróżniającą wszystkie ptaki z rodziny wikłaczy jest także bardzo wyraźnie zaznaczony dymorfizm płciowy. Samce są, mówiąc prosto, dużo ładniejsze od samic. Wyróżniają się piękniejszym ubarwieniem, które zdecydowanie przykuwa uwagę. Samice są na ogół mało kolorowe i na ogół nie wzbudzają zachwytu.

ptak
Zdjęcie poglądowe – nie prezentuje opisanego ptaka.

W skład podrodziny wchodzi kilkanaście rodzajów, między innymi:

 • Brachycope,
 • Foudia,
 • Anaplectes,
 • Malimbus,
 • Ploceus,

Wikłacz ognisty zalicza się właśnie do rodzaju Euplectes. Do rodzaju tego poza wikłaczem ognistym wchodzą następujące gatunki:

 • wikłacz płomienisty,
 • wikłacz olbrzymi,
 • wikłacz baletnik,
 • wikłacz półobrożny,
 • wikłacz diademowy,
 • wikłacz słoneczny,
 • wikłacz kryzowany,
 • wikłacz czarnobrzuchy,
 • wikłacz czarnoskrzydły,
 • wikłacz ozdobny.

Zachowanie

            Wikłacz ognisty zaliczany jest do ptaków niezwykle towarzyskich. W swoim naturalnym środowisku spotykany jest w wielkich stadach. To właśnie w stadach żyje oraz buduje gniazda. Jeśli więc marzy nam się hodowla wikłacza ognistego w domu pod żądnym pozorem nie możemy go hodować samodzielnie. Ptak ten bez towarzystwa bardzo szybko zdechnie. Biorąc jednak pod uwagę to, że ptaki te lubią duże towarzystwo trzeba pamiętać o tym aby zapewnić im wystarczająco duża klatkę.

Pożywienie

            Wikłacz ognisty zaliczany jest do ptaków, które określane są jako ziarnodzioby. Oznacza to, że żywi się przede wszystkim ziarnami oraz nasionami roślin. W warunkach hodowlanych wikłaczowi ognistemu można podawać specjalnie przygotowaną (najlepiej zakupioną gotową w sklepie zoologicznym) mieszankę ziaren, która przeznaczona jest dla ptaków egzotycznych. Kiedy jednak ptaki wchodzą w okres lęgowy trzeba im tę dietę uzupełniać poprzez podawanie świeżych larw. Dobrym uzupełnieniem mieszanek jest także podawanie ptakom świeżej zieleniny. Karmiąc wikłacza ognistego w ten sposób możemy mieć pewność, że ptak będzie zdrowy oraz dobrze odżywiony.

ptak
Zdjęcie poglądowe – nie prezentuje opisanego ptaka.

Rozmnażanie

            Wikłacz ognisty dość niechętnie rozmnaża się w warunkach hodowlanych. Jeśli jednak zadbamy o to aby warunki panujące w wolierze były jak najbardziej zbliżone do naturalnych być może będziemy mieli szczęście i doczekamy się młodych. Trzeba pamiętać, że wikłacze nie są monogamistami. Wikłacz ognisty zaliczany jest do ptaków poligamistów. Jeśli więc zależy nam na potomstwie w jednej wolierze z samcem musi znaleźć się przynajmniej kilka samic. Doświadczeni hodowcy podają, że samic powinno być około trzy razy więcej. Aby zwiększyć szanse na potomstwo należy maksymalnie zbliżyć wygląd woliery do naturalnego środowiska wikłacza ognistego. W tym celu należy w niej umieścić liczne gałęzie, których zadaniem będzie imitowanie koron drzew, które występują w środowisku naturalnym wikłacza ognistego. Aby wikłacz zbudował gniazda w wolierze musimy umieścić także kępy suchych traw. Jeśli zapewnimy ptakom spokój jest szansa, że samiec zacznie budować gniazdo, do którego następnie wprowadzi się samica a my z czasem doczekamy się młodych wikłaczy. Co będzie ogromnym sukcesem.