Pływający pies – czyli trochę o nauce pływania dla psów

Lekcje pływania dla psów

            Lekcja pływania dla psów to jedno z ważnych działań jakie musi podjąć właściciel psa. Dzięki temu można nauczyć psa pływać i mieć z tego pożytek w różnych sytuacjach. Psy uczone są zazwyczaj pływania od momentu urodzenia po to aby weszło im to w nawyk. Te które są już uczone jako dorosłe mają o wiele trudniej. Dlatego można wybrać różne metody nauki pływania. Mogą to być lekcje prowadzone przez specjalistów jak również pływanie typowo tradycyjne. Takie lekcje trwają kilka tygodni w zależności od tego jak szybko pies nabywa umiejętności i czy nie boi się wody. Czasami należy najpierw zaznajomić psa z wodą a dopiero potem uczyć go pływać.

Kto uczy psy pływać

            Pływania psów powinni uczyć ci którzy mają obycie z psami. Są to osoby zaufane których psy się nie boją. Oczywiście w lekcjach pływania powinien uczestniczyć właściciel psa po to aby pies się nie bał. W dużej mierze to właśnie właściciel jest instruktorem pływania swojego psa. Jednak jeśli to nie jest możliwe wówczas jest nim obca osoba. Psy można zapisać na typowe lekcje pływania dla psów. Zajmują się tam nimi specjaliści, a nawet badają je weterynarze. Dopiero po takiej konsultacji pies może zacząć uczyć się pływać. Ważne jest aby mógł oswoić się z nowym trenerem. Zdarza się, że nabranie zaufania w wodzie ma większe znaczenie niż sama nauka pływania.

pies
Źródło zdjęcia: Pixabay.com

Jak często odbywa się lekcja pływania

            Ilość i częstotliwość lekcji pływania dla psów zależna jest od wielu rzeczy. Przede wszystkim ważne jest to w jakim wieku jest pies. Najlepiej pływania nauczyć można psy małe które uczą się również innych umiejętności. Ponadto ważny jest stan zdrowia psa, czy można go w ogóle nauczyć pływać. Jeśli wszystkie takie informacje są pozytywne wówczas średnio trzy razy w tygodniu odbywa się taka lekcja. Trwa ona około godziny po to aby pies nie zamęczył się w wodzie. Pierwsze lekcje są bardzo ogólne mające na celu zaznajomienie psa z wodą. Dopiero z czasem odbywa się prawdziwa nauka. Im więcej umiejętności w wodzie zaczyna pies nabywać to i lekcje znacznie się wydłużają.

Porady dla właścicieli psów

            Właściciele psów bardzo często potrzebują porad dotyczących uczenia psa pływania. Przede wszystkim chcą się dowiedzieć gdzie można nauczyć psa pływać oraz kto się tym zajmuje. Jeśli właściciel natomiast sam chce nauczyć psa pływać to także szuka porad na ten temat. Może je znaleźć w ogólnodostępnych mediach takich jak prasa o zwierzętach czy strony internetowe tematyczne. Przede wszystkim właściciel powinien porozmawiać z osobami które już uczą od wielu lat psów pływać. Takie konsultacje mogą udzielać zarówno trenerzy od pływania, jak i właściciele innych psów. Każda wskazówka podpowiada czy danego psa można włączyć w taka naukę pływania czy trzeba coś zmienić.

Ceny za lekcje u profesjonalistów

            Lekcje pływania dla psów to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych za godzinę nauki pływania. Jeśli lekcje są u dobrego trenera który uczy sławne psy pływać to taka cena będzie znacznie wyższa. Natomiast w małych miastach i miasteczkach jest on optymalna jak na kieszeń właścicieli psów. Można wykupić sobie karnet miesięczny, jeśli właściciel stwierdzi że pies daje sobie radę na basenie. Są to koszty rzędu około stu złotych. Oczywiście lekcje które właściciel sam udziela swoim psom są bezpłatne, ponieważ poświęca się jedynie czas. Warto także porównać ceny u różnych trenerów, ponieważ mogą się one od siebie różnić.

pies
Źródło zdjęcia: Pixabay.com

Nauka pływania dla psa od szczeniaka

            Właściciele psów którzy mają je od lat doskonale wiedzą że jedną z najlepszych lekcji jest nauka pływania od szczeniaka. Mały pies dopiero uczy się wszelkich komend jednak jest to dla niego ogromna atrakcja. Również jest to przydatne na basenie gdzie może nauczyć się pływać. Szczeniaki należy uczyć pływać bardzo powoli i w płytkiej wodzie. Można również zorganizować wspólna naukę kilku szczeniąt naraz po to aby w grupie szybciej pojęły naukę. Ludzie zazwyczaj wrzucają szczeniaki do basenu dla dzieci i dzięki temu same próbują swoich sił.