Nierozłączka czarnogłowa – co to za zwierzak?

Środowisko naturalne

            Należące do gatunku papugowatych nierozłączki czarnogłowe zamieszkują głównie obszary Tanzanii i Kenii. Są typowymi ptakami, które żyją w liczących kilkadziesiąt osobników stadach. Żyją głównie na suchych i trawiastych stepach porośniętych baobabem, akacją i mimozą. Zaobserwować je można w koronach wyżej wymienionych drzew. Okres lęgu nierozłączek czarnogłowych przypada na porę deszczową, ptaki w tym okresie żyją w parach.

Wygląd

            Nierozłączki czarnogłowe to papugi niewielkich rozmiarów, długość ich ciała wynosi około 15 cm. Głowa ptaka, jak sugeruje jego nazwa, jest koloru czarnego. Uwagę przykuwa żółta pierś ptaka, która przepięknie kontrastuje z zielenią pozostałej reszty ciała. Uwagę zwraca także dziób nierozłączki, który ma piękny, intensywnie czerwony kolor.

papuga
Zdjęcie poglądowe – nie prezentuje opisanej papugi.

Zachowanie

            Nierozłączna czarnogłowa należy do jednych z bardziej towarzyskich ptaków. W swoim naturalnym środowisku nierozłączka żyje w dużych grupach. Decydując się więc na hodowlę tych pięknych papug powinniśmy pamiętać, że nierozłączka musi mieć towarzystwo. Decydując się na hodowlę w klatce warto kupić dwie papugi. Jeśli natomiast mamy do dyspozycji wolierę możemy postarać się o stworzenie niewielkiej grupy tych pięknych ptaków. W takich warunkach z pewnością będą czuły się najlepiej. Nierozłączka należy do ptaków niezwykle łagodnych. Czasami między parami mogą jednak pojawić się konflikty, które dotyczą gniazda. Hodując więc te ptaki w domu musimy zadbać o to żeby każda para miała do wyboru budkę. Dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie w wolierze po dwie budki na każdą parę papug. W ten sposób unikamy niepotrzebnych konfliktów. Budki papugi te wykorzystują do wysiadywania jaj, ale także do spędzania nocy. Nierozłączka należy także do ptaków bardzo ruchliwych. W ciągu dnia ptak ten niemalże cały czas jest w ruchu.

Pożywienie

            W warunkach naturalnych nierozłączki czarnogłowe żywią się przede wszystkim:

  • jagodami,
  • nasionami,
  • owocami,
  • pączkami kwiatów.

Czasem może się zdarzyć, że papuga ta sięgnie po różnorakie owady oraz larwy. Chcąc hodować te papugi w domu trzeba zaopatrzyć się w gotowe mieszanki ziaren, które przeznaczone są dla małych papug. Aby jednak pokarm był bardziej urozmaicony należy nierozłączce podawać także świeże owoce.

papuga
Zdjęcie poglądowe – nie prezentuje opisanej papugi.

Nierozłączka a ludzie

            Nierozłączka czarnogłowa jest bez wątpienia ptakiem pięknym. Z tego też powodu wiele osób bardzo je chętnie je kupuje. Takie duże zainteresowanie tymi ptakami sprawia, że są bardzo intensywnie odławiane przez kłusowników, którzy następnie sprzedają je hodowcom. Decydując się na zakup nierozłączki trzeba więc pamiętać o tym aby zawsze sprawdzić czy nie jest to papuga z przemytu. Regularnie niszczone są także naturalne siedliska tych ptaków co sprawia, że ich liczba systematycznie maleje. Nie będzie przesadą powiedzenie, że jeśli tak dalej pójdzie to nierozłączki mogą wyginąć.

Hodowla

            Decydując się na hodowlę nierozłączek mamy do wyboru dwie opcje:

  • wolierę,
  • klatkę.

Z pewnością dla ptaków będzie lepsza woliera, w której można stworzyć warunki o wiele bardziej zbliżone do naturalnych aniżeli w klatce. Jeśli mamy do dyspozycji dużą wolierę możemy zdecydować się na hodowlę stadami. Trzeba jednak pamiętać, że w tym systemie hodowli na jedną parę powinno przypadać minimum półtora metra kwadratowego klatki, której wysokość nie powinna być niższa niż dwa metry. Trzeba pamiętać, że woliera musi być zadaszona. Niezwykle ważne jest także to aby była dobrze osłonięta od wiatru. Nierozłączki nie lubią bowiem przeciągów. Podłoga woliery powinna być wyłożona stertami gałęzi. Nie może zabraknąć także pni drzew, które mogą stanowić dobre schronienie dla niektórych osobników. Powinniśmy także pamiętać o tym aby umieścić w wolierze budki, które będą wykorzystywane do lęgu oraz nocnego odpoczynku. Koniecznie trzeba w wolierze umieścić także basen z wodą. Nie może on jednak być zbyt głęboki. Nie może zabraknąć także pojemnika na karmę. Taki sposób hodowli sprawi, że nasze ptaki będą bardzo zadowolone, a my będziemy mogli cieszyć się wspaniałymi okazami. Przy odrobinie szczęścia być może doczekamy się młodych.