Jak hodować papugę żako – trochę informacji

Występowanie i środowisko

            Żako należy do rodziny papugowatych. W naturalnym środowisku można je spotkać na terenie środkowej Afryki, gdzie zamieszkują tereny sawanny, mangrowe zarośla oraz nizinne lasy. Do największych wrogów żako należy człowiek. Tubylcy bezlitośnie zabijają ptaki dla ich mięsa, piór, z których wykonują biżuterię, popularne jest również wybieranie piskląt z gniazd, które następnie trafiają w ręce handlarzy. Wiele z tych ptaków zanim dotrze do sprzedaży, niestety zginie.

Jak wygląda żako

            Papugi żako osiągają długość około 32 cm. Najczęściej żako mają szare upierzenie, stąd zapewne pochodzi ich inna nazwa:papugi popielate lub papugi szare. W zależności od podgatunku ogon żako może być koloru czerwonego lub kasztanowego. Zarówno samce, jak i samice żako są ubarwione jednakowo, co utrudnia rozpoznanie płci ptaków. Wokół oczu papugi znajduje się duża, biała plama, która sięga aż do policzka ptaka. Ciekawostką jest różny kolor tęczówki oka u osobników dorosłych i u piskląt. Pisklęta mają tęczówkę w kolorze ciemnym, natomiast tęczówka oka ptaków dorosłych jest żółta. Cechą charakterystyczną żako jest krępe ciało, potężny dziób oraz silne łapy. Żako to ptaki długowieczne, mogą żyć nawet 50 lat.

papuga
Zdjęcie poglądowe – nie prezentuje opisanej papugi.

Rozmnażanie

            W naturalnym środowisku żako zakładają gniazda w dziuplach drzew, a sezon lęgowy trwa od czerwca do września. W zależności jednak od warunków klimatycznych na terenie występowania żako może się on zmienić. Równie dobrze porą lęgową może być styczeń lub marzec. Samica żako składa od dwóch do czterech jaj, z których każde waży około 13 gramów. Samica znosi jaja w przeciągu dwóch, trzech dni. Wysiadywaniem jaj zajmuje się samica, młode wykluwają się po około 30 dniach. Młode pisklęta pokrywa rzadki i biały puch. Opiekę nad młodymi sprawuje samica, która dostarcza im pożywienia. Oczy piskląt otwierają się po około 15 dniach, w dalszych trzech tygodniach ciało piskląt zaczyna pokrywać szary, gęsty puch, a dzioby przybierają kolor czarny. Po upływie miesiąca od wyklucia się na kuprze pojawiają się czerwone pióra. Po osiągnięciu 70 dnia życia pisklaki są już opierzone, w 90 dniu życia opuszczają gniazdo. Nadal jednak karmi je matka.

Hodowla żako

            Papugi żako uważane są za jedne z bardziej inteligentnych papug, które bardzo chętnie naśladują różne dźwięki. Dlatego należą do jednego z najczęściej kupowanych papug. Zakup żako, podobnie jak zakup każdego innego zwierzęcia, musimy bardzo dokładnie przemyśleć. Kiedy już zdecydujemy się na jej zakup, warto, wybierając ptaka, zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Istotnym szczegółem przy zakupie jest stan zdrowia, wiek i pochodzenie ptaka. Kupując papugę, zakupmy młodego ptaka. Młoda papuga będzie miała ciemne tęczówki. Skóra ptaka powinna być jasna, wolna od śladów po ukąszeniach czy innych ran. Dobrze jest poprosić sprzedawcę o świadectwo pochodzenia ptaka, najlepiej będzie jeśli nasza papuga, będzie ptakiem wyhodowanym w niewoli. Ptaki pochodzące z odłowu trudno przyzwyczajają się do kontaktu z człowiekiem.

Mieszkanie dla papugi to klatka. Jej wielkość dobieramy do wielkości ptaka:im klatka będzie większa, tym lepiej. W klatce umieszczamy kilka żerdzi o średnicy od 1,5 do 5 cm oraz pojemniki na pokarm i wodę. Pojemniki mocujemy tak, aby papuga nie mogła ich wywrócić. Na dnie klatki umieszczamy specjalny piasek, który będzie pochłaniał nieprzyjemny zapach.

papuga
Zdjęcie poglądowe – nie prezentuje opisanej papugi.

Karma

            Papugom żako podajemy do jedzenia ziarna słonecznika, pszenicy, namoczone ziarna kukurydzy, kanarem. Żako uwielbiają orzeszki arachidowe, orzechy kokosowe. Możemy im także podawać młode pędy drzew. Dietę żako warto uzupełnić liśćmi babki lancetowatej, kwiatami i liśćmi mniszka lekarskiego czy owocami jarzębiny. W klatce nie może oczywiście zabraknąć, wymienianej codziennie, świeżej i czystej wody.

Inne uwagi

            Każdego dnia musimy poświęcić trochę czasu na zabawę z ptakiem. Każdego dnia musimy także naszą papugę wypuścić z klatki. Żako to bardzo wrażliwe ptaki, zestresowane mogą wyrywać sobie pióra, nie lubią rozstawać się ze swoim opiekunem.