Jak dbać o wodę oraz rośliny w domowym akwarium?

Woda w akwarium ma bardzo istotne znaczenie na zwierzęta, które następnie starają się z niej korzystać. Tak jest w przypadku żółwi wodnych, którzy mają zamiar często używać taka wodę w akwarium. W ten sposób posiadają środowisko, w którym się odnajdują. Dlatego dobrze jest zachowywać pewne formy czystości. To spowoduje, że nasze akwarium będzie czyste, jak i woda w nim zawarta. Po pierwsze należy zaopatrzyć się filtr. Jest on dobrym rozwiązaniem, taki filtr kubełkowy. Jest w stanie czyści akwarium w ciągu każdego dnia. Jego czyszczenie powinno odbywać się raz na pół roku, wraz z naszym akwarium. Sama woda najlepiej co 2 tygodnie. Następnie występują jeszcze filtry kaskadowe. Co możemy o nich powiedzieć? Są na pewno tańsze, jednak mniej efektywne. Wynika to z faktu, że czyści się go w wodzie z akwarium, ale nie w akwarium. Taki filtr do żółwia powinien być kilka razy mocniejszy od filtra dla rybek. Jest on przecież większy, łączy się z wyspą zewnętrzną, brudzi więcej. Dobrze, aby do kubełka podpiąć filtr podźwirowy.

To dzięki niemu nie musimy odmulać dna. To na nie akwarium jest ulokowany żwirek o jak największej granulacji. To powoduje, że żółw nie połyka kamienia, kamieni otoczaków. Zdecydowanie się na filtry zewnętrzne nie jest tutaj dobrym rozwiązaniem. Jednak nie powinniśmy zatroszczyć się jedynie o taki filtr do akwarium, w celu zapewnienia czystości dla żółwia. Musimy zadbać o jeszcze inne czynniki, które są związane z temperaturą, która powinna prezentować się w takim akwarium. Na pewno swoje zadanie jest tutaj w stanie spełniać grzałki. Dobrze, aby była ona plastikowa. Grzałkę szklaną żółw jest w stanie rozbić i zrobić sobie niespodziewanie krzywdę. Do akwarium 200l najlepiej jest wybrać grzałkę 150 do 200W z termostatem. Temperatura wody powinna wynosić od 24 do 26 stopni. Na wyposażeniu powinniśmy mieć termometr. Dzięki temu moglibyśmy sami przekonać się o temperaturze, która występuje w danym momencie. Takie działania wydają się być dla właścicieli żółwi bardzo skuteczne. Dostrzegają oni, że utworzenie środowiska dla żółwia nie jest prostym zadaniem. Jest to zwierze, które pod pewnymi względami wydaje się być wymagające. Jeśli chcemy mieć takiego zwierzaka we własnym domu, to musimy zastosować się do takich zaleceń. W ten sposób nasz żółw nie będzie chorował i miał zapewnia odpowiednie warunki do życia. Przyczynia się do to polepszenia jego samopoczucia.

akwarium
Zdjęcie ze strony Pixabay.com

Wyspa dla żółwia

Bardzo istotna dla naszego żółwia może okazać się sama wyspa. Trzeba wspomnieć o tym, że żółwie wodno lądowe muszą posiadać wyspę w celu wygrzewania się. Wykorzystuje się w tym przypadku zewnętrzne. To powoduje, że akwarium jest odpowiednio wykorzystane. Także mamy możliwość utrzymywać płytszy poziom wody. To powoduje, że przy pomocy pewnych kamieni zapewniamy żółwiowi wyspę, która jest dla niego bardzo ważna. W przypadku niższego poziomu wody żółw zapewni sobie przewrócenie na plecy. Jeśli będzie za niski stan wody, to na pewno trudno będzie mu odwrócić się do odpowiedniej pozycji. Taka sytuacja jest w stanie nawet zabić naszego żółwia, utopić go. Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie zalania akwarium do pełna, zabudowanie wyspy zewnętrznej. Dzięki temu nasz żółw będzie mógł zarówno pływać, jak i polować. Musimy zabezpieczyć brzeg akwarium, utworzyć nadbudówkę, wejście na wyspę, jak i półkę. Oświetlenie w takim akwarium także odgrywa istotną rolę. To ono jest w stanie decydować o tym, jak przedstawia się samopoczucie naszego żółwia. Lampa nie może być zbyt nisko. Takie sytuacja powodowałyby oparzenia dla naszego żółwia. Na takiej wyspie, jak i w samym akwarium nie powinno zabraknąć roślin akwariowych. To one są częścią diety. Możemy na przykład wpuścić do akwarium raki, rybki, ślimaki, krewetki. Pokrywa do akwarium nie wydaje się być odpowiednia, jest ona w stanie tworzyć wilgotność na wyspie, jak i akwarium. To następnie ma wpływ na rozwijanie się grzybów, grzybicy na pancerzu.

akwarium
Zdjęcie ze strony Pixabay.com

Jakie żywienie żółwia

Nasz przyjaciel, żółw, pod względem jedzenia także wydaje się być wymagający. Trzeba zaznaczyć, że żółwie są w stanie spożywać takie warzywa, jak sałata, czy nawet ser, mięso ssaków. Tak wydaje się wielu osobom. Ale prawda jest całkowicie inna. Może taka dieta prowadzić do nadmierne to otłuszczenia narządów wewnętrznych. Nadmiar białka i tłuszczy nie wydaje się być korzystne dla naszego żółwia. Jeśli dobieramy pokarm dla naszego żółwia, to musimy jeszcze wziąć pod uwagę takie dania, jak ślimaki wodne, ryby akwariowe, ryby słodkowodne, larwy owadów, raki, krewetki, pokarmy łąkowe, koniki polne, dżdżownice. Na pewno takie jedzenie jest dla żółwie bardzo zdrowie. Sami będziemy mogli się o tym przekonać. Ale nie tylko na tym powinniśmy poprzestać. Jeszcze musimy przekonać się, czy takie jedzenie podajemy w odpowiedniej ilości. Jeśli będziemy przesadzali, to także możemy zaszkodzić naszemu przyjacielowi. Zapewne nie chcielibyśmy do tego doprowadzić. Dlatego możemy wybrać pewną formę diety dla żółwia. Opiera się ona na mięsie ptaków, suchej karmie, owocach i warzywach. Na pewno jest w stanie pozytywnie działać na organizm, jak i zdrowie naszego żółwia.